Ambulanssjukvård

Ambulanssjukvården bedrivs i regionens regi och ambulansstationer finns i alla länets kommuner. Vägambulanser, ambulanshelikopter och ambulansflygplan finns i beredskap dygnet runt - året om.

SOS Alarm i Norrbotten ansvarar för regionens alarmeringsfunktion.

Utöver de egna ambulansresurserna finns ett samarbete med ambulanssjukvården i Norge och Finland om samverkan över nationsgränserna.

Mellan Region Norrbotten och Region Västerbotten tillämpas "Gränslös dirigering" vilket innebär att närmaste vägambulans eller ambulanshelikopter larmas över länsgränsen vid akuta larm.

Samarbetsavtal finns med Sjöfartsverket om transport i skärgårdsmiljö och samtliga kommuners räddningstjänst om transport i terräng.

Inom fjällområdet finns avtal med polismyndigheten om samverkan vid fjällräddning.

I ett antal glesbygdsorter i kommunerna Piteå, Boden, Luleå, Älvsbyn, Jokkmokk, Kalix, Pajala, Gällivare och Kiruna bedrivs IVPA i samverkan med berörd kommunal räddningstjänst.

Är du arrangör till evenemang där krav på ambulansberedskap finns så kan Ambulanssjukvården i Norrbotten i de flesta fall erbjuda denna sjukvårdstjänst.

Det finns två alternativ och arrangören/beställaren avgör vilken beredskapslösning man önskar.

1. Vid akut sjukdom eller olycksfall kontaktas SOS Alarm via 112 som bedö­mer om vårdbehovet kräver ambulans. Om så är fallet skickas närmaste ambulans till sjukdoms- skadeplatsen.

2. Ambulanssjukvården tillhandahåller ambulanspersonal och ambulans på plats hos arrangören för den tid beredskapsbehovet finns. Priset är 2000 kr per timme och avtal ska tecknas med lokal verksamhetschef.

Önskas ambulansberedskap enligt alternativ 2 så kontaktas ambulanschef/ansvarig på närmaste ambulansstation. (se Kontakta oss) I vissa fall kan den lokala ambulansstationen av verksamhetsskäl inte erbjuda denna tjänst. Arrangören/beställaren hänvisas då till annan ambulansstation.

Media kontaktar i första hand regionens pressanvarig.

Pressportal norrbotten.se

Ambulanssjukvården

Stig Holmberg

Verksamhetschef Vägburen ambulanssjukvård
Telefon:
070-640 52 80
E-post:
stig.holmberg@norrbotten.se

Robin Holmgren

Biträdande verksamhetschef Vägburen ambulanssjukvård
Telefon:
070-635 66 97
E-post:
robin.holmgren@norrbotten.se

Johan Sköld

Ambulansöverläkare Vägburen ambulanssjukvård
Telefon:
0923-762 09
E-post:
johan.skold@norrbotten.se

Per Marcusson

Verksamhetschef Luftburen ambulanssjukvård
Telefon:
072-229 58 66
E-post:
per.marcusson@norrbotten.se

Tommy Mattsson

Tekniskt ansvarig
Telefon:
070-515 73 11
E-post:
tommy.mattsson@norrbotten.se

Ambulansstationer

Hans Anundi

Enhetschef

Ambulansstationer Piteå, Älvsbyn, Arvidsjaur, Arjeplog

Telefon:
076-100 63 54
E-post:
hans.anundi@norrbotten.se

Anna-Karin Olofsson Niemi

Enhetschef

Ambulansstationer Luleå, Boden

Telefon:
076-133 96 22
E-post:
anna-karin.olofsson-niemi@norrbotten.se

Birgitta Emmoth Niemi

Enhetschef

Ambulansstationer Gällivare, Jokkmokk, Pajala

Telefon:
076-125 31 64
E-post:
birgitta.emmoth-niemi@norrbotten.se

Malin Jatko

Enhetschef

Ambulansstationer Gällivare, Jokkmokk, Pajala

Telefon:
076-148 93 89
E-post:
malin.jatko@norrbotten.se

Peter Larsson

Enhetschef

Ambulansstationer Kiruna, Vittangi

Telefon:
076-125 77 72
E-post:
peter.larsson@norrbotten.se

Ann-Charlotte Paavola

Enhetschef

Ambulansstationer Kalix, Haparanda, Överkalix, Övertorneå

Telefon:
076-107 24 10
E-post:
ann-charlotte.paavola@norrbotten.se

Marjo Mourujärvi

Enhetschef

Ambulansstationer Kalix, Haparanda, Överkalix, Övertorneå

Telefon:
076-148 82 20
E-post:
marjo.mourujarvi@norrbotten.se

Helikopterbas

Fredrik Andersson

Enhetschef
Telefon:
073-698 02 36
E-post:
fredrik.andersson@norrbotten.se

Inför somrarna söker vi alltid ambulanspersonal men även under andra tider på året kan behov finnas. Vanligen söker vi följande personalkategorier:

  • Ambulanssjuksköterskor
  • Ambulansundersköterskor

Kontakta den ambulansstation som intresserar dig så kanske just du får möjlighet att arbeta i Norrbotten. Många har provat och stannat kvar.

Läs mer om våra lediga jobb, förmåner och mycket mer på norrbotten.se

Jobba hos oss